25 Ocak 2010 Pazartesi

Yoganın yeni ufukları -4

Yoga kelimesi önemli bir anlam taşır. Sanskritçe yuj (birleşmek) kökünden türemiştir. Yoga birlik, özdeşleşme demektir. Diğerlerinin neşesi ve hüznüyle kendini bir tutmak, ufuklarınızı genişletir, hayatın ıvır zıvırının üzerinde yaşarsınız. Eğer yogayı bu anlamda alırsanız, bireysel olmaktan çıkar. Aynı anne ile çocuğunun duygusal özdeşleşmesi gibi, sizin de tüm etrafınızla duygusal bir bütünleşmeniz olmalı.
Yoga hem fiziksel, hem zihinsel sağlık anlamına gelir. Acı çeken insanlığa psikosomatik tedavi kılığında bir lütuf olarak gelir. Gerçeği arayanlara Tanrı-farkındalığına en kestirme yol olarak gelir. Sahiden, yoga mükemmelliğin tasarımıdır/planıdır. Onu bir program, bir metod ve bir felsefe olarak alabilirsiniz. Bir hareketin şeklini belli hedef ve amaçlarla üstlendiği kadar, o bir programdır. Yoga pratikleri düzenli olarak saf olduğu anlamda, o bir metoddur. Kişinin ruhsal yönelimi, meditasyonu ve diğer alıştırmaları her ne olursa olsun her zaman çok yararlı olabilir. Öz-gerçekleştirme yöntemlerinin pek azı genelce öyle geçerli ve uygulanabilirdir. Dolayısıyla, yoga evrensel bir çaredir ve hakikaten öz-gerçekleştirme için izlenen tek yöntemdir.
İnsanlar oldukça yüce kararlar alırlar; öz-gerçekleştirmeyi isterler, yüksek ideallerin peşinden gitmek isterler. Ama bir engel vardır- irade güçleri yoktur. İrade gücü olmadan ne materyal ne spiritüel ilerleme mümkündür. Parçalanmış bir kişilik geliştirmeyin: toplum içinde irade gösterisi ve özelindeyse zayıflığa düşme - ben ve üstben arasında bir çelişki.
Mutlu, uyumlu bir hayattan hoşlanıyor musunuz? Günlük meşgalelerinizde coşkuyla tutuşuyor musunuz? Aksi koşullar sizi ezmeye çalıştığında, serinkanlı bir kafa ve zahmetsiz bir cesaretle onların üstesinden geliyor musunuz? Öyle değilse, yogaya başlayın.

YOGANIN DİNAMİĞİ, BÖLÜM 1 -AÇIKLANAN YOGA, Swami Satyananda Saraswati

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder