14 Mayıs 2013 Salı

Thai Yoga ile...


6-7 sene evvel tanıştığım ve beni mastırlığa dek getiren Reiki enerjisi; hayatımı kaplayan yoga aşkıma destek olarak yaşamıma oturdu. Bu benim seçerek girdiğim bir yoldu, tıpkı yoga gibi. Tabii, bir yandan bu öğretilerle biraz haşır neşir olunduğunda görülür ki, -kedilerin sizi bulması gibi- öğreti sizi bir şekilde bulmaktadır. Çekim kuvveti, kalıcılığı ve kapladığı yer kişiye göre değişken de olsa bu sanki gizli bir kanundur.

Geçtiğimiz senenin sonunda; hani şu meşhur 21.12.2012 gününü takiben, "dış"ımda gelişen ve beni içerine alan bir şeyler daha oldu. Bunlardan bir tanesi de Thai Masaj'dı. Adeta, önüme tepsiyle sunuldu diyebileceğim şekilde; kendimi Jon Mandeville'in "Taste of Thai" çalışmasında buldum. Aslında buna yoganın bir kolu deniliyor. Ve ben yoganın bu uçsuz bucaksız okyanusunda, öğrendikçe bilmediğimi göre göre, yelkenimi şişire, indire yol alırken, yeniden yepyeni bir ufuk açıldı önüme.
Yogayla ilgili, ilgisiz herkese kalbimden tavsiye etmeyi istediğim bir çalışma Thai Masaj. Kökeni isminden farklı olarak Hindistan'dır -yoga gibi. Yoga masajı diye anılan bu şifa sanatı da, enerji kanallarını/bedenlerini temel alarak çalışır. Jon Mandeville, çok deneyimli, değerli Amerikalı bir terapist ve bu hafta UmeYoga'da eğitimleri başlıyor.

Henüz kısacık olan deneyimlerimden yola çıkarak, yalnızca kendi hissettiklerimi paylaşıyorum…
"Prananın* bedendeki en rahat dolaşımı gevşeme durumundayken gerçekleşir. Ve asanalar pranayı yönlendiren, belli noktalara yoğunlaştıran yoga uygulamalarının önemli bir kısmıdır. Thai Masaj'da, devamlı motive edilen gevşeme haliyle birlikte özgürce akabilen prana, masajcı tarafından, kişinin bedenine yaptırılan -asanalarla neredeyse aynı- pozisyonlarla, belli bölgelere rahatça akar ve kolayca yoğunlaşır. Bununla birlikte seans müddetince gevşemek üzere nefese odaklanmanın teşvikiyle zihin -yogada her zaman amaçlanan- yüksek konsantrasyona ulaşır." Yogik yaklaşımı biraz bıraktığımda söyleyeceğim; geri dönüşü olmayan iyileşme ve açılımlar, masaj boyunca sürdürülen nefes farkındalığıyla ulaşılan derin gevşemenin oluşturduğu kesintisiz odaklanış sayesinde "birlik" hali yaşantılandığı ve kişinin adeta yeniden doğmuş gibi hissettiğidir.

Bu benim masaj yaptırdığımdaki iç izlenimlerim ve analizlerim. Başkasına masaj yapma deneyimim oldukça sınırlı olduğu halde gördüm ki, en az masajı alan kişi kadar (ki bunun benzerini yoga derslerimde yaşıyorum), yüksek konsantrasyon, nefesle bütünlük, asana pratiğimdeki gibi köklenmeyle artan yükselme hissi, enerji akışında dengelenme oluşuyor.
Bunlardan başka belki yoga öğretmenlerinin daha ilgisini çekecek olan… diğerlerinin bedenini okumak, empati kurmak, düzeltmelerde/temas gerektiren durumlarda dikkatli- şefkatli olmak, anlayış geliştirerek diğerlerinin ihtiyaçlarını karşılayabilmek gibi mesleki derinleşme imkanları sunuyor.

Değerli öğretmenimiz Jon'un dediği gibi bu kadim şifa sanatı "mettanın** fiziksel uygulaması"dır. Bunun, hep peşinde olduğum şefkatli sevgiyi arttırmak için en etkili tekniklerden olduğunu anlamamı sağlayan, öğretmenlerim içinde, nadide yeteneği ve derin ustalığıyla ayrı bir yer kazanan Jon Mandeville oldu.
*Prana: Evrende bulunan yaşam enerjisi.
**Metta: Şefkatli sevgi.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder