7 Kasım 2015 Cumartesi

Şenpa Sendromu "Kalmayı Öğrenmek" -4-

Pema Chödrön’den “şenpa” kavramı üzerine...

Budist öğretilerde, söz konusu olan, bir şeyi kovmak değil, bilakis, şenpayı açıkça görmek ve onu tam anlamıyla deneyimlemektir.
Eğer, açıkça görme ve deneyimleme istemi varsa,  o zaman prajna klik etmeye başlar. O  zaten doğuştan içimizdedir. Bilge zihin doğuştan hakkımızdır. O, en minik bir karıncaya kadar her bir canlının içindedir. Ama, ona erişim şansı en yüksek olan insanlardır.
İşte o prajna var, yani böylece şenpadan kurtulmanız gerekmiyor. O tüm zincirleme reaksiyonu görmeye başlar. Modern lisanı kullanırsak,  orada biraz bilgelik var; egoya tutunmakla ilgisiz olan- bir şifa veya bütünlük için duyulan arzu esasına dayanan bir bilgelik. İletişime geçmek istemekle ve temel iyiliğinizle, temel açıklığınızla, temel önyargısızlığınızla, temel tarafsızlığınızla, temel sıcaklığınızla yaşamakla ilgili olan bir bilgelik. Bunun üzerinden yaşamayı istemek. O şenpadan daha kuvvetli bir güç olmaya başlar ve zincirleme reaksiyonu durduran da bizzat odur.


Aranızda, kuvvetli bağımlılıkları olmuş olanlar veya hala olanlar, her zaman o dürtüyle, o aşermeyle, o tekrar kendini-mahveden şeye koşmakla çalışanlar, bilirsiniz ki, neler olduğu gerçeğini tamamen kabul etmek için gönüllülük şarttır. O zaman, bir bardak daha içkiden, ya da çilingir sofrasında yemekten, ya da her ne ise ondan kaçınmak gönüllülüğü vardır.
Bu da aynı, kendinize duyduğunuz merhametle, kendinize duyduğunuz dostluk ve sıcaklıkla eşit sayarak yapılmalıdır, üstünüze geçirdiğiniz dar ceket türünden bir şeyle eşit sayarak değil, çünkü o zaman başınız derde girer.

foto: uma chonyi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme